Anasayfa | Mühendislik | Firma | Haberlerİletişim | ENGLISH  
 
 
   
   
  Merhaba, Mustafa Tümer TAN
   
Kurulum, Program Çalışması ve İşletim
Modelleme Teknikleri
Grafik Editör ve Genel Program Kullanımı
Bina Analizi
Kolon ve Kiriş Donatı Hesapları
Detay Çizimleri
Temeller

Temeller ile ilgili
Sorular ve Sorunlar

Kademeli Radye Temel Sistemlerinin Modellemesini nasil yapabilirim? (Version: 14)

Orion Bina Tasarım Sistemi’nde radye temel yapılacağı zaman, radyeyi oluşturan kiriş ve döşemeler temel katına (K00) girilmelidir. Yukarı katlarda tanımlanmış, kademeli/kademesiz tüm kolon ve perdelerin izdüşümleri K00’da çizilmiş olacaktır.

Sonlu Elemanlar Radye Temel Modülü, K00’a girilmiş tüm radye elemanlarını aynı düzlemdeymiş gibi algılamaktadır. Bu nedenle, temelinde kot farkı bulunan sistemlerde radye temel tek parça halinde girilmemelidir.

Gerekirse iki ayrı modelde çalışılarak, aynı kotta bulunan kolon/perde gruplarına ayrı radyeler girilmelidir (kısmi radye). Radye temel tanımlanmamış kolon ve perde düğüm noktaları, SE Radye modülünde hesaba katılmayacaktır.

Temel hesaplarında Zemin Gerilmesi neden 1.4 ile arttırılıyor?

Probina Orion bina analizlerini Taşıma Gücü Yöntemi'ne uygun bir biçimde yükleri arttırarak gerçekleştirmektedir. Taşıma Gücü Yöntemi temel donatı hesaplarında da kullanılmaktadır.

Temellere aktarılan yükler Taşıma Gücü faktörleri ile (1.4G ve 1.6Q gibi) arttırılmış olduğundan dolayı hesaplanan gerilmeler de arttırılmış olmaktadır. Bu nedenle zemin gerilmesi sınır değeri olan Zemin Emniyet Gerilmesi ile karşılaştırılabilmesi için Zemin Emniyet Gerilmesinin de benzer oranda arttırılması gereklidir.

Sürekli Temel Hesabında izlemem gereken yol nedir? Nelere dikkat etmem gerekir? (Version: 12)

Kat Listesinden veya Yapı Ağacı bölümünden K00'a geçin. Burada öncelikle sürekli temel hesabı yapacağınız kolonlar ve/veya perdeleri birbirine kirişler ile bağlamnız gerekmektedir. Perdeler I uçlarından kolon gibi düşünülmektedirler. Yani perdelerin altına radye temel hesaplarında olduğu gibi kirişler tanımlamamanız gerekmektedir.

Bu işlemin ardından tanımladığınız ve sürekli temelinizde bulunan olan temel kirişlerini seçin. Seçim işlemi için ekranın solunda yeralan "Yapı Ağacı" bölümünü kullanabileceğiniz gibi "Crtl" tuşuna basarak ve basılı tutarak ekranda kirişlerinizi (sürekli temele ait olan) seçin.

Ardından işaretleyicinizin sağ butonuna basarak "Sürekli Temel Yerleştir" seçeneğini tıklayın. Ekrana gelen sürekli temel hesap formunda gerekli hesaplamaları yaptıktan sonra "Tamam" butonuna basarak formu kapatın. Hesabını yapmış olduğunuz Sürekli temel ekrana çizilecektir. Temel kirişlerinin donatı hesabı için Yapı Ağacı bölümünde Kirişler bölümünü tıklayın ve işaretleyicinizin sağ butonuna basıp ekrana gelen menüde "Temel Kirişleri Kayıtlarını Oluştur/Güncelle" seçeneğini işaretleyin.

Bu işlemin ardından Kiriş Donatı Hesapları menüsünden "Temel Kirişleri" bölümüne girerek temel kirişleri donatı hesabını ve paftaya aktarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Probina Orion V12 programında, Sonlu Elemanlar Analizi ile oluşturulan Radye Temel ve Kat Döşemesi modelleri Sap2000 programında nasıl açılabilir? (Version: 12)

Sonlu Elemanlar Analizi ile oluşturulan her model için proje veri dizininizde “S2K” uzantılı dosya oluşturulmaktadır. Radye Temel modelleri <Proje İsmi>-K0.S2K, Kat döşemeleri modelleri ise <Proje İsmi>-Kn.S2K formatında kaydedilmektedir. Burada “n” kat numarasını göstermektedir.

Sap2000 programını açtığınızda “File” menüsünde yeralan “Import” seçeneği altındaki “SAP2000.S2K” ile belirtilen dosyaları diskinizde bularak “Open” butonuna basmanız ve yükleyeceğiniz S2K dosyasını seçmeniz yeterli olacaktır.

   
Kullanıcı İşlemleri
Kullanıcı Hesapları
Adres Değişikliği
Güvenli Çıkış
 
 
© Bu Sitenin tüm telif hakları PROTA Yazılım Ltd. Şti.'ne aittir. 2009. designed by